Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
Enstitü
genel
2021-2022 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA GİRİŞ SINAVLARINDA YEDEK KAYIT HAKKI KAZANAN ADAY ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE

2021-2022 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARA GİRİŞ SINAVLARINDA
YEDEK KAYIT HAKKI KAZANAN ADAY ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE

 

 

 

 

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARINA BAŞVURU YAPAN VE KESİN KAYIT HAKKI KAZANAN ADAY ÖĞRENCİLERİN KAYITLARI; AKADEMİK TAKVİMDE BELİRTİĞİ ÜZERE 16 AĞUSTOS – 17 EYLÜL 2021 TARİHLERİ ARASINDA E-KAYIT YOLUYLA YAPILMIŞTIR.

YEDEK KAYIT HAKKI KAZANAN ADAY ÖĞRENCİLERİN ÖĞRENCİ KAYITLARI 23 EYLÜL 2021 PERŞEMBE GÜNÜ 09:00-15:30 SAATLERİ ARASINDA YAPILACAKTIR.

KAYITLAR, AŞAĞIDA BELİRTİLEN ANABİLİM DALLARININ KARŞILARINDA GÖSTERİLEN PROGRAMLARA BİRİNCİ YEDEKTEN BAŞLAMAK ÜZERE BOŞ KALAN KONTENJANLAR KADAR sobekayit.hacettepe.edu.tr ADRESİNDEN E-KAYIT YOLUYLA ALINACAKTIR.

KULLANICI ADI VE ŞİFRENİZ PRENS SİSTEMİNE ADAY GİRİŞİ YAPTIĞINIZ KULLANICI ADI VE ŞİFRENİZDİR. COVİD-19 TEDBİRLERİ NEDENİYLE YÜZ YÜZE EVRAK TESLİMİ KESİNLİKLE YAPILMAYACAKTIR.

AŞAĞIDAKİ TABLODA YER ALAN PROGRAMLARA YEDEK KAYIT HAKKI KAZANAN ADAYLAR İÇİN YUKARIDA BELİRTİLEN TARİH VE SAAT ARALIĞINDA E-KAYIT SİSTEMİ AÇILACAK VE YEDEK ADAYLAR KAYIT BELGELERİNİ YÜKLEYEBİLECEKTİR.

KAYITLAR TAMAMLANDIKTAN SONRA E-KAYIT YAPAN YEDEK ADAYLARIN KAYITLARI, TABLODA BELİRTİLEN BOŞ KONTENJAN SAYISI VE YEDEK KAYIT HAKKI KAZANILAN SIRAYA GÖRE KONTROL EDİLİP ONAYLANACAKTIR.

BELİRTİLEN BOŞ KONTENJAN SAYISI KADAR YEDEK KAYIT HAKKI KAZANAN ADAY KAYIT YAPTIRMIŞ OLURSA KONTENJAN DOLACAK VE ONDAN SONRA YEDEK KAYIT BELGELERİNİ YÜKLEYEN ADAYLARIN KAYITLARI ONAYLANMAYACAKTIR.

EKSİK VEYA YANLIŞ BELGE İLE E-KAYIT YAPAN ADAYLARIN KAYITLARI İLGİLİ EKSİKLİK BİLDİRİLEREK İADE EDİLECEKTİR. ADAYLARIN E-KAYIT SİSTEMİNDE KAYIT DURUMU KISMINDAN KAYITLARINI TAKİP ETMELERİ, İADE VEYA RED DURUMLARINDA İLGİLİ EKSİKLİKLERİ TAMAMLAYARAK 23.09.2021 SAAT 15.30’a KADAR TEKRAR E-KAYIT İŞLEMİNİ GERÇEKLEŞTİRMESİ GEREKMEKTEDİR. EKSİKLİKLERİ SÜRESİ İÇİNDE TAMAMLAMAYAN ADAYLARIN KAYITLARI ONAYLANMAYACAKTIR.

KAYIT DÖNEMİ OLUŞACAK YOĞUNLUK NEDENİYLE KAYITLARIN SAĞLIKLI OLARAK YAPILABİLMESİ İÇİN ADAYLARIN E-KAYIT İŞLEMİNİN TAMAMLANIP TAMAMLANMADIĞINA DAİR TEYİT ALMALARINA GEREK BULUNMAMAKTADIR.

KAYITLARI ONAYLANAN ADAYLARIN BAŞVURU SIRASINDA SİSTEME GİRDİKLERİ E-POSTA HESAPLARINA PRENS SİSTEMİ (ENSTİTÜ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ) ÜZERİNDEN KULLANICI ADI VE ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR. BU BİLGİNİN ADAYA ULAŞMASI ÖĞRENCİ KAYDININ ONAYLANDIĞI ANLAMINA GELMEKTEDİR. ADAYLAR BU BİLGİLER İLE ADAY BAŞVURUSUNDA BULUNDUKLARI PRENS SİSTEMİ ÖĞRENCİ GİRİŞİNDEN DERS KAYITLARINI 24 EYLÜL CUMA 17.00’A KADAR YAPACAKLARDIR.

GERİ DÖNÜŞ E-POSTASI ALMAYAN ÖĞRENCİLERİN SPAM/JUNK POSTA KUTULARINIDA KONTROL ETMELERİ ÖNERİLİR.

SİSTEME YÜKLENEN BELGELERİN OKUNAKLI, ANLAŞILIR VE TAM OLMASI GEREKMEKTEDİR. BAŞVURU VE E-KAYIT SIRASINDA SİSTEME GİRİLEN BİLGİLERİN GERÇEĞE AYKIRI OLDUĞU, YANLIŞ BEYANDA BULUNULDUĞU, AKADEMİK NOT ORTALAMASI, ALES NOTU, YABANCI DİL NOTU VEYA BELGE YÜKLEMELERİNDE HATA YAPILARAK YANLIŞ PUAN GİRİLDİĞİ (0,1 PUAN BİLE OLSA) VEYA EKSİK BELGEYLE BAŞVURU YAPILDIĞI TESPİT EDİLDİĞİNDE, ADAYLARIN ÖĞRENCİ KAYITLARI YAPILAMAZ (LİSANSÜSTÜ YÖNETMELİK 9. MADDE: “GERÇEĞE AYKIRI BEYAN VE/VEYA SAHTE-TAHRİF EDİLMİŞ BELGEYE DAYALI OLARAK BAŞVURU YAPANLARIN KAYITLARI, PROGRAMA KAYIT TARİHİ İTİBARİYLE İPTAL EDİLİR.”).

DOKTORA DERECESİNE SAHİP OLUP YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA PROGRAMLARINA ALES BELGESİ OLMADAN BAŞVURU YAPAN ADAYLARIN ALES BELGESİ YÜKLENMESİ GEREKEN ALANA DOKTORA MEZUNİYET BELGELERİNİ EKLEMELERİ ŞARTTIR.

 

ANABİLİM DALI-PROGRAM

STATÜSÜ

UYRUK

BOŞ KONTENJAN

YEDEK KONTENJAN

AİLE VE TÜKETİCİ BİLİMLERİ

DOKTORA

TC

2

1

FELSEFE

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

3

6

İNGİLİZCE İKTİSAT

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

7

5

İLETİŞİM BİLİMLERİ

DOKTORA

TC

2

2

İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

1

5

İNGİLİZ KÜLTÜR ARAŞTIRMALARI

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

2

2

İŞLETME

DOKTORA

TC

3

9

İŞLETME

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS

TC

55

28

MUHASEBE FİNANS

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

2

10

PAZARLAMA

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS

TC

22

7

PAZARLAMA

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

6

6

YÖNETİM ORGANİZASYON VE ÖRGÜTSEL DAVRANIŞ

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

3

10

BİLİŞİM HUKUKU

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS

TC

20

17

MALİYE

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

4

1

ÖZEL HUKUK

DOKTORA

TC

1

5

ÖZEL HUKUK

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

10

15

KLİNİK PSİKOLOJİ

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

1

5

RADYO, TELEVİZYON VE SİNEMA

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

1

5

KAMU YÖNETİMİ

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS

YABANCI UYRUKLU

7

5

KAMU YÖNETİMİ

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

2

3

SİYASET BİLİMİ

DOKTORA

TC

1

6

SİYASET BİLİMİ

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS

YABANCI UYRUKLU

9

6

SİYASET BİLİMİ

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

5

16

SOSYAL HİZMET

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

2

8

KADIN VE TOPLUMSAL CİNSİYET ÇALIŞMALARI

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

4

2

SPOR VE EGZERSİZ PSİKOLOJİSİ

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

1

3

TARİH

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

4

13

TÜRK HALKBİLİMİ

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

TC

3

2

TÜRK İŞARET DİLİ ÇALIŞMALARI VE UYGULAMALARI

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS

TC

7

4

ULUSLARARASI İLİŞKİLER

DOKTORA

TC

2

3

ULUSLARARASI İLİŞKİLER

TEZSİZ YÜKSEK LİSANS

YABANCI UYRUKLU

7

4

ULUSLARARASI İLİŞKİLER

TEZLİ YÜKSEK LİSANS

 

5

7

KAYIT İÇİN İSTENEN BELGELER

1.Aday Kayıt ve Sınav Giriş Formu (Başvuru Yapılırken Alınan Sistem Çıktısı)

Online başvuru sonrasında sistem tarafından oluşturulan formun ıslak imzalı çıktısı  PDF formatında taratılarak yüklenecektir.

2.Diploma veya  Mezuniyet Belgesi (E-Devlet üzerinden alınan mezuniyet belgesi de kabul edilmektedir) PDF formatında taratılarak yüklenecektir.

3.Transkript (Islak imzalı veya e-imzalı olarak onaylı olması gerekmektedir. E-Devlet üzerinden alınan transkript belgesi de kabul edilmektedir) PDF formatında taratılarak yüklenecektir.

-Doktora kayıtları için lisans ve yüksek lisans transkripti; yüksek lisans kayıtları için lisans transkripti yüklenmelidir.

ÖNEMLİ: Transkriptlerde yüzlük ortalaması olmayıp web sitemizdeki YÖK’ün çeviri tablosunu kullananlar, tablo çıktısını ve transkriptini birlikte PDF formatında yükleyecektir.  YÖK Tablosunu kullanmadan kendinizin yaptığı not dönüşüm çevirisi ya da üniversiteniz tarafından transkript dışında verilen not dönüşüm çeviri belgesi kabul edilmeyecek olup; öğrenci kaydınız yapılmayacaktır.

*Uyarı! Diploma eki transkript yerine geçmemektedir.

*YÖK’ün 4’lük Sistemden 100’lük Sisteme Çeviri Tablosu Tıklayınız!

4.ALES Belgesi PDF formatında taratılarak yüklenecektir.

5.ALES Yerine Geçen GRE-GMAT Sonuç BelgeleriPDF formatında taratılarak yüklenecektir.

Programa başvuru yaparken yüklediğiniz geçerli tarih aralığındaki GRE veya GMAT belgeleri ile kullanılan dönüşüm tablolarının çıktısı PDF formatında taratılarak yüklenecektir.

*ALES-GRE Ve ALES-GMAT Dönüşüm Tablosu İçin Tıklayınız!

6.Yabancı Dil Belgesi (YDS (e-YDS) - YÖKDİL veya); PDF formatında taratılarak yüklenecektir.

-Programa başvuru yaparken yüklediğiniz geçerli tarih aralığındaki yabancı dil belgesi PDF formatında taratılarak yüklenecektir.. (Dil belgesi kayıt yaptıracağınız Anabilim Dalının başvuru koşullarında belirtilen dilde olmak zorundadır.)

*Geçerliliği Olan Yabancı Dil Belgeleri Tablosu İçin Tıklayınız!

7- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi PDF formatında taratılarak yüklenecektir.

-TC Kimlik numarası bulunmak zorundadır.

 8- Renkli Vesikalık Fotoğraf JPG formatında taratılarak yüklenecektir.

9- Askerlik Durumunu Gösterir Belge (son 1 ay içerisinde E-Devlet üzerinden alınan belge) PDF formatında taratılarak yüklenecektir. (Bedelli askerliğe başvuran adayların bedelli askeri başvurusunu gösterir belge PDF formatında taratılarak yüklenmelidir.)

10-Askerlik Tecili Yaptıracak TC Adayları için Dilekçe (Dilekçe için tıklayınız! PDF formatında taratılarak yüklenecektir.  

ÖNEMLİ: Kayıt işlemlerinden sonra öğrencinin, öğrenci otomasyon sistemi üzerinden askerlik durumunu kontrol etmesi ve tecil durumunda hata olan öğrencilerin mutlaka Enstitümüze başvurmaları gerekmektedir.


 YABANCI UYRUKLU ADAYLAR İÇİN İSTENİLECEK İLAVE BELGELER:

-Pasaport Fotokopisi ve Onaylı Türkçe çevirisi. PDF formatında taratılarak yüklenecektir.       

- TÖMER Belgesi (En az C1 düzeyinde olmalıdır. %100 yabancı dilde eğitim veren programları kazanan aday öğrencilerden TÖMER belgesi istenmez.) PDF formatında taratılarak yüklenecektir.

ÖNEMLİ: Kayıt için hazırlanan tüm belgelerin onaylı Türkçe çevirileriyle birlikte taratılarak e-kayıt sistemine yüklemesi gerekmektedir.

NOT: Lisans/yüksek lisans eğitimini yurtdışındaki bir yükseköğretim kurumunda tamamlamış adayların YÖK’ten alınan Tanınırlık Belgesini e-kayıt sistemine yüklemeleri zorunludur.  Denklik belgesi sadece eğitimini yurtdışında tamamlamış T.C uyruklu adaylar için gereklidir. Yabancı uyruklu adaylardan denklik belgesi istenme zorunluluğu bulunmamaktadır. (Denklik belgesinin alınma süresinin uzun olduğu durumlarda YÖK’e başvuru yapıldığına dair belge ile şartlı kayıt yapılabilecektir.) 

 

BİLGİLENDİRME!!!

-Yükseköğretim Kurulu Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nin 35/6 maddesi gereğince, tezsiz yüksek lisans programları hariç herhangi bir lisansüstü programda kaydı bulunan  (pasif öğrencilik dahil) bir öğrencinin, yeni kazanılan programa kaydının yapılabilmesi için diğer lisansüstü programlardaki öğrenci kaydını sildirdiğini gösteren belgeyi yüklemesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu adayların kesin öğrenci kayıtları yapılamamaktadır.

 -Mezun durumunda olup, mezuniyet belgesini alamadığından şartlı başvuru yaparak herhangi bir programa kayıt hakkı kazanan aday öğrencilerin,  kesin öğrenci kaydını yaptırabilmesi için mezuniyet işlemlerini tamamlamış olduğunu gösteren mezuniyet belgesini (diplomasını) e-kayıt sistemine yüklemesi zorunludur.

-Kesin kayıt hakkını kazanmış; ancak, ilan edilen kayıt tarihlerinde kaydını yaptırmayan öğrencilerden boş  kalan kontenjanların yerine, yedek olarak kayıt hakkı kazanan adayların (birinci yedekten başlamak üzere) öğrenci kayıtları alınacaktır. (Kayıt hakkını kazanmış ancak kesin kayıt tarihlerinde e-kayıt yapmayan asıl adaylar, sonradan hak iddia edemeyeceklerdir.)  

 

*Denklik belgesi dilekçesi için tıklayınız!