Psikoloji

Anabilim Dali Hakkinda
Genel Psikoloji - Yüksek Lisans
Genel Psikoloji - Doktora
Klinik Psikoloji - Yüksek Lisans
Klinik Psikoloji - Doktora

Klinik Psikoloji - Yüksek Lisans

Giriş Koşulları

1. Adayın Psikoloji alanında Lisans eğitimini tamamlamış veya yurtdışında eşdeğer bir eğitim almış olması ve lisans akademik başarı ortalamasının (GPA) 4 üzerinden en az 3.00 veya eşdeğeri olması,
2.Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimine Giriş Sınavı’nın (ALES) eşit ağırlık puan türünde en az 75 standart puan ya da uluslararası düzeyde kabul gören GRE ve GMAT sınavlarından H.Ü. Senatosu tarafından belirlenen denklik çerçevesinde 75 puana eşdeğer puan almış olmak.
3.  Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’ndan (YDS) en az 70 puan almış olmak ya da ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen ulusal veya uluslararası geçerliliği olan ve eşdeğerliliği kabul edilen Almanca sınavlardan birinden 70 eşdeğeri puan almış olmak.
4. Uluslararası öğrenci başvuruları, 26 Kasım 2016 tarih ve 29900 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Hacettepe Üniversitesi Lisansüstü Eğitim- Öğretim ve Sınav Yönetmeliği uyarınca kabul edilir.
5. Yukarıda yer almayan hükümler Hacettepe Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Sınav Yönetmeliğinin ilgili hükümleri uyarınca uygulanacaktır.
6. Yüksek lisans öğrencilerinin sınav değerlendirilmesinde tam not üzerinden en az %50 alan ve genel başarı notundan da tam notun en az %60'ını sağlayan adaylar başarılı kabul edilirler. Başarılı adayların kendi içinde sıralaması, sınav jürisi tarafından, genel başarı notuna göre yapılır. Genel başarı notunun eşitliği halinde sınav notu dikkate alınır.

Genel Başvuru Koşulları

Genel başvuru koşullarını ana sayfamızda bulunan Duyurulardan takip edebilirsiniz.

Mezuniyet Kosullari

Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı Mezuniyet Koşulları İçin Tiklayiniz

Dersler

Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı Dersleri ve Ders İçerikleri Hakkında Bilgi İçinTiklayiniz

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü
06800 Beytepe Ankara